مجتهدی: فلسفه، طراحی آینده است / مهدوی غیر از مدارک، چیزی از من برای استخدام نخواست

چهارصد و نود و سومین شب از شبهای مجله بخارا به رونمایی از ترجمه کتاب مهم «تاریخ فلسفه غرب» نوشته آنتونی کنی اختصاص داشت. اثر چهار جلدی «تاریخفلسفهغرب» نوشتۀ آنتونی کنی، به گواهی صاحب‌نظران و به گفتۀ نشریۀ «فرست تینگز»، معتبرترین تاریخ فلسفۀ غرب تک‌مولف بعد از «تاریخ فلسفه» کاپلستون است.
آنتونی کنی دربارۀ نوشتن این کتاب و قیاسی که ناگزیر در این عرصه، میان اثر وی با دو تاریخ فلسفۀ کاپلستون و برتراند راسل می شود، گفته است: «من هدفی میانه را انتخ
اب کردم: دقیق‌تر بودن از راسل و سرگرم‌کننده‌تر بودن از کاپلستون.»در این نشست پس از سخنان کوتاه علی دهباشی سردبیر مجله بخارا، استاد کریم مجتهدی به بیان نقطه نظرات خود درباره نوشتن تاریخ فلسفه پرداخت و در ادامه دکتر انشاء رحمتی سخنن گفت و در انتها رضا یعقوبی، مترجم اثر پاسخ سوالات مطرح در مورد ترجمه کتاب را داد و پیام آنتونی کنی به نشست را قرائت کرد

استاد کریم مجتهدی

استاد کریم مجتهدی که از شاگردان مستقیم پیاژه در فرانسه بوده است و فلسفه غرب را خوب می داند در ابتدای این نشست اشاره ای به شخصیت دکتر یحیی مهدوی استاد فلسفه دانشگاه تهران نمود و با بیان خاطره استخدام خود توسط او در دانشگاه تهران گفت که مهدوی غیر از مدارک و آثار علمی، چیز دیگری از من نخواست در حالی که در آن زمان استخدام در دانشگاه تهران، بدون سفارش تقریباً غیرممکن بود.

وی در ادامه با بیان اینکه رابطه بین فلسفه و تاریخ، عموم و خصوص من وجه است، گفت همانطور که باید تاریخ در حوزه های مختلف به طور مرتب توسط پژوهشگران نوشته و تجدید شود در مورد فلسفه هم همینطور است. به نظر او اینطور نیست که بتوان یکبار برای همیشه تاریخ فلسفه را نوشت و تمام کرد بلکه باید دائماً تاریخ فلسفه نوشته شود.

در ادامه نشست دکتر انشاء الله رحمتی با بیان اینکه آنتونی کنی در کنار اینکه یک فیلسوف تحلیلی است، یک فیلسوف توماسی هم هست و این برای ما ایرانیان می تواند نکته جذابی باشد. چرا که فیلسوفان تحلیلی کمتر علاقه به فلسفه های الهیاتی و متافیزیکی دارند.

دکتر انشاء الله رحمتی

در ادامه نشست رضا یعقوبی مترجم اثر به قرائت پیام آنتونی کنی به این نشست پردا خت. در پیام آمده بود:

بسیار خرسندم که اکنون ایرانیان می توانند تاریخ فلسفه مرا بخوانند. بسیار سپاسگذارم از کسانی که کوشیدند تا تاریخ فلسفه ام را به زبان کشور شما در آورم کشوری که موطن ابن سیناست. ابن سینا در طول قرون وسطی و بعد از آن، بی تردید تأثیرگذارترین فیلسوف، بعد از افلاطون و ارسطو بوده است. امیدوارم که فلسفه ایران در عصر حاضربه همان شکوفایی اش در گذشته برسد. باسپاس و آرزوی بهترین ها.

رضا یعقوبی در این نشست در پاسخ به این سوال که چرا در بین کتب بسیار مهمی که در مورد تاریخ فلسفه غرب وجود دارد، این کتاب را برای ترجمه انتخاب کرده است، گفت دلیل آن این بوده است که این کتاب نه مانند کتاب تاریخ فلسفه ویل دورانت، کتاب فقط به موراد سطحی و سرگرم کننده تاریخ فلسفه پرداخته است و نه مانند کتاب تاریخ فلسفه کاپلستون، در برخی از بخشها بیش از حد تخصصی است و در عین حال نکات ارزنده ای برای پژوهشگران فلسفه هم دارد.

رضا یعقوبی

صوت این نشست را می توانید در لینک زیر گوش کنید:

شب تاریخ فلسفه غرب- ۴۲۳ امین شب بخارا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *