برگزاری دوره آموزشی «ادبیات جهان و گفتگوی ملل» با حضور نوید نادری

شرح پناه بردن گوته ی پیر و جنگزده به روح بلند حافظ که می توان گفت حافظه عرفان ایرانی است، بارها گفته شده است ولی آنچه که برای زمانه ما مهم است درسی است که می توان از این واقعه و دیوان معروف گوته به نام غربی-شرقی گرفت. مفهوم «ادبیات جهان» که در دهه های اخیر اوج گفته است باعث شده است که نام گوته و دیوان او هم بیشتر در مجامع ادبی شنیده شود.

ادبیات جهان می تواند شروعی باشد برای گذر از رنگ ها و عقاید مختلف و رسیدن به زبان مشترک جهانی که ارزش های انسانی را فریاد می زند. در همین راستا مرکز فرهنگی شهر کتاب اقدام به برگزاری دوره آموزشی «ادبیات جهان و گفتگوی ملل» کرده است و طی آن قرار است دکتر نوید نادری ضمن ارائه خوانشی از دیوان گوته، به ریشه یابی راز عشق گوته به حافظ از جنبه های اجتماعی و تاریخی آن عصر بپردازد.

نوید نادری، پیش از این دوره ی «ما و ضرورت بازاندیشی مفهوم غربزدگی» را با موفقیت در شهر کتاب برگزار کرده است. از وی مقالاتی در عرصه هنر و ادب هم منتشر شده است.

 سرفصل‌های دوره آموزشی «ادبیات جهان و گفتگوی ملل» که شش جلسه‌ است عبارت است از: «مقدمه: جستجوی نخستین زبان بشری و نهضت ترجمهی متون شرقی»، «بافت تاریخی ـ اجتماعیِ مواجهه‌ی ادبی گوته با حافظ: تنش ادبیات ملی و ادبیات جهانی»، «بررسی آرای برخی محققان ایرانی دربارهی دیوان غربی ـ شرقی»، «خوانش دیوان غربی ـ‌ شرقی (اشعار)»، «خوانش دیوان غربی ـ شرقی (یادداشت و مقالات)» و «جایگاه زبان عربی در ادبیات اروپای قرون میانه: نگاهی دیگر به تاریخ گفت‌گوهای غربی ـ شرقی».

 یادآورر می شود دوره‌ی «حافظ و گوته» در روزهای دوشنبه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ و از ۲۸ مرداد شروع می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *